دوربین مداربسته یا دزدگیر؟ اولین سوالی که برای تامین امنیتی محل مورد نظر خود به وجود می آید.

دزدگیر اماکن بخریم یا دوربین مداربسته؟ کدام یک برای جلوگیری از سرقت موثر تر است؟ این سوالی است که ذهن بیشتر افراد را هنگام انتخاب سیستمهای حفاظتی مشغول می کند.در ادامه به بررسی هر کدام از این سیستم ها,تفاوت ها ومزایا و معایب آنها می پردازیم.

برای محافظت از اموال و دارایی هایمان، با انجام اقدامات ساده و نه چندان گران بها، میتوان از سیستم هایی استفاده کرد تا در هنگام تعطیلات، استراحت و تفریح که خارج از منزل یا محل کار خود هستید بتوانید اوقات فراغت خود با خوشی و آرامش خیال بگذرانید. حال در ادامه به آشنایی با دو سیستم امنیتی پرداخته شده است که در صورت استفاده از آنها به عنوان مکمل یکدیگر می توانید بهترین حالت امنیتی و حفاظتی را برای آسودگی و راحتی خاطر خود داشته باشید.

دزدگیر اماکن اولین و مهمترین دستگاه سیستم حفاظتی و امنیتی

یکی از دستگاههای حفاظتی و امنیتی مناسب و کارآمد در مقابل سرقت، دزدگیر اماکن است. در سالهای اخیر دزدگیرهای اماکن صنعتی مناسب و مقرون به صرفه ای توسط شرکتهای داخلی تولید و به بازار عرضه شده اند که در تمامی اماکن اعم از منزل، مغازه، دفتر کار و … قابل نصب و استفاده هستند.

دزدگیرهای اماکن دارای لوازم جانبی متعدد و کارآمدی هستند.

در دزدگیرهای اماکن با تلفن کننده سیم کارتی علاوه بر تماس از طریق سیم کارت، قابلیتهایی همچون ارسال پیامک قطع برق شهر، فعال شدن دزدگیر با مشخص کردن زون فعال شده، اتمام شارژ باتری سنسورهای وایرلس و … به دزدگیر اضافه شده است.از دیگر لوازم جانبی دزدگیر اماکن که بسیار با اهمیت است باتری می باشد. در صورت نبودن باتری با قطع شدن برق شهری دزدگیر از کار خواهد افتاد و سارقان از این قضیه استفاده خواهند کرد به همین دلیل با استفاده از باتری دزدگیر میتواند پس از قطع شدن برق به کار خود ادامه دهد و پس از وصل شدن برق شهر دوباره شارژ خواهد شد.

برای پخش شدن صدای آژیر در محیط بلندگو و آژیر طراحی شده اند که صدای بلندگو بسیار بلند و رسا است و در صورت استفاده از آن صدای آژیر در منزل، محل کار و … و در خارج ازآن شنیده خواهد شد.دزدگیر اماکن دارای چند مدل مختلف سنسور همانند سنسور حرکتی، سنسور لرزشی، سنسور دود و مگنت است. اغلب این سنسورها در دو نوع بی سیم (وایرلس) و سیم دار در بازار عرضه شده اند.

سنسور حرکتی بیشترین استفاده را در بین تمامی سنسورها دارد. این سنسور با تشخیص حرکت فعال شده و آلارم دزدگیر را فعال خواهد کرد.مگنت سنسوری است که از دو تیغه تشکیل شده و به محض فاصله گرفتن دو تیغه از یکدیگر دزدگیر فعال خواهد شد. این دو تیغه یکی بر روی چارچوب درب و دیگری بر روی درب نصب می شود تا به محض باز شدن درب دزدگیر اماکن فعال شود.شوک سنسور با حس کردن لرزش فعال می شود. از این سنسور بر روی شیشه درب بالکن یا پنجره و یا نزدیک دستگیره درب ورودی استفاده میشود تا با وارد کردن ضربه برای شکستن شیشه و با تخریب قفل درب ورودی دزدگیر اماکن فعال شده و آلارم بزند.

سنسور دود نیز یکی دیگر از سنسورهای مورد استفاده همراه با دزدگیر اماکن است. وظیفه این سنسور تشخیص دود موجود در محیط و فعال کردن آلارم دزدگیر است.برای راحتی و سهولت در استفاده از دزدگیر این دستگاه به ریموت کنترلر مجهز شده است. این قابلیت بسیار مهم است زیرا با استفاده از این قابلیت میتوان دستگاه را جایی دور از دسترس سارقان قرار داد و با استفاده از ریموت به راحتی دزدگیر اماکن را فعال و غیرفعال نمود.

اما مشکلی که در رابطه با دزدگیر اماکن باید به آن اشاره کرد این است که امکان ثبت هیچ گونه تصویری از سارق و سرقت وجود ندارد. در بیشتر سرقت هایی که رخ می دهد فرد سارق با مکان سرقت و افراد مالک آشنایی دارد. اگر سارق یا سارقین با وجود به صدا در آمدن آژیر، موفق به سرقت و فرار از محل شوند چگونه می توان آنها را دستگیر کرد. وجود فیلم و تصویر از سارقین برای شناسایی و دستگیری آنها می تواند بسیار مفید و کار آمد باشد.

 

دوربین مدار بسته یکی دیگر از سیستمهای حفاظتی و امنیتی

 

از سیستمهای امنیتی و حفاظتی کاربردی و مهم میتوان به دوربین مداربسته اشاره کرد. دوربین مدار بسته قادر به ضبط تصاویر و اتفاقات است که آن را بر روی هارد دیسک ذخیره کرده تا در صورت نیاز بتوان به بررسی و بازبینی آن پرداخت. در دوربینهای مدار بسته علاوه بر امکان ضبط تصویر و پخش و بازبینی مجدد تصاویر ضبط شده امکان مشاهده آنلاین تصاویر از طریق نرم افزار بر روی تلفن همراه وجود دارد. در برخی از این نرم افزارها علاوه بر مشاهده تصویر آنلاین میتوان آن را بر روی تلفن همراه ذخیره نمود.

اما به این نکته توجه داشته باشید که دوربین مدار بسته به تنهایی قادر به جلوگیری از سرقت نیست زیرا سارق در صورت آگاهی از وجود دوربین مدار بسته در محل با پوشاندن صورت خود به راحتی قادر به سرقت خواهد بود.

پیشنهاد ما برای تامین امنیت کامل ساختمان منزل یا محل کار و… راه حل ترکیبی است. شما بهترین نتیجه را با استفاده از هردو این ابزار و سیستم در کنار هم می توانید داشته باشید. با استفاده از دوربین لحظات وقوع جرم ثبت می شود حتی اگر با وجود اعلان دزدگیر، فرد سارق و مجرم از صحنه فرار کرده باشد. با داشتن تصاویر او و ارائه به اداره پلیس فرد مجرم شناسایی و دستگیر خواهد شد. همچنین اگر دزدگیر دچار خطا شده باشد و آژیر یا پیام اشتباه ارسال کرده باشد با بررسی تصاویر دوربین مداربسته می توان از صحت عملکرد دزگیر مطلع شد که آیا آژیر به اشتباه به صدا در آمده است یا خیر. به این ترتیب اگر مورد مشکوکی در محل رخ نداده باشد، لزومی به حضور سریع فرد در محل و یا اطلاع به نیروهای پلیس نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *