تفاوت رنگ هاردهای وسترن دیجیتال و علت استفاده از هارد های مخصوص سیستم های نظارتی و دوربین مداربسته

 

مقایسه رنگ های هارد دیسک وسترن دیجیتال با یکدیگر

وسترن دیجیتال، هارد های خود را با توجه به مشخصات و امکاناتی که دارند در رنگ‌های آبی، قرمز، مشکی، سبز، بنفش و طلایی روانه بازار می‌کند. این رنگ‌بندی‌ها ویژگی‌های مختلفی از هارد درایو را مشخص می‌سازند.

هارد دیسک آبی وسترن دیجیتال


باید گفت که این مدل از هاردهای وسترن برای کامپیوترهای خانگی یا به اصطلاح دسکتاپ ساخته شده‌اند که مصرف معمولی دارند. از ویژگی‌های مثبت این مدل از حافظه‌ها در نظر گرفته شدنشان برای استفاده طولانی مدت است. درواقع کاربران با مصارف عادی به دنبال حافظه‌ای هستند که به‌صورت بلندمدت از آن استفاده کنند و با توجه به نوع مصرفی‌شان نیز به هاردی با ویژگی‌های خاص نیاز ندارند. نسخه آبی رنگ اصولا در بین حافظه‌های 256 گیگابایتی تا 6 ترابایتی به بازار عرضه می‌شوند. هاردهای آبی رنگ از نظر سرعت دورانی در دو مدل 5400 دور بر دقیقه و 7200 دور بر دقیقه به بازار عرضه می‌شوند. مدل 5400 RPM نهایت در ظرفیت 6 ترابایت و مدل 7200 RPM نیز نهایت در ظرفیت 2 ترابایتی روانه بازار می‌شود.

هارد قرمز وسترن دیجیتال


مدل قرمز رنگ برای سیستم‌های NAS و RAID ساخته شده که اصولا توسط کسب و کارهای کوچک به کار گرفته می‌شوند. NAS مخفف حافظه متصل به شبکه است. این مدل از سیستم‌ها همانطور که نامشان مشخص می‌سازد شبکه‌های کوچک محلی هستند که کسب و کارها برای دسترسی اعضای شرکت به اطلاعات و فایل‌ها استفاده می‌کنند. درواقع به چنین سیستم‌هایی به دید فضای ابری محلی نگاه کنید.

RAID در طرف دیگر مخفف آرایه چندگانه دیسک‌های مستقل است. فرض کنید به فضای بسیاری از حافظه نیاز دارید؛ برای راحتی کار مشتریان، سازندگان حافظه‌های ذخیره‌سازی از فناوری RAID استفاده کرده‌اند تا امکان اتصال هاردها به یکدیگر وجود داشته باشد و از تمامی این هارد درایوها به‌صورت حافظه‌ای یک‌پارچه استفاده شود.

البته دلیل دیگری نیز وجود دارد که هاردهای قرمز وسترن را از آبی مجزا می‌سازد. هاردهای قرمز برای استفاده کسب و کارها در نظر گرفته شده‌اند؛ یعنی به‌صورت تمام وقت در طول هفته می‌توان از آن‌ها استفاده کرد و کارمندان شرکت هر زمان که خواستند به اطلاعات هاردها دسترسی لحظه‌ای داشته باشند. چنین نوع مصرفی متناسب با ویژگی‌های هاردهای آبی رنگ نیست و توان ارائه چنین عملکردی را ندارند. هاردهای قرمز وسترن دیجیتال تا سقف 18 ترابایت می‌رسند.

هارد سبز وسترن دیجیتال


هدف اصلی هاردهای سبز رنگ وسترن دیجیتال، مصرف کمتر انرژی بود. درواقع این نوع از هاردها برای اهدافی مانند تهیه فایل پشتیبان یا مصرف عادی ساخته شدند، اما تمایل بیشتر کاربران به سمت مدل‌های آبی رنگ حافظه‌های وسترن دیجیتال سبب شد تا تولید مدل‌های سبز رنگ متوقف شود.

هارد دیسک مشکی وسترن دیجیتال

هاردهای مشکی وسترن دیجیتال برای کسانی ساخته شده که نیاز به عملکرد به مراتب بهتر نسبت به مدل‌های آبی رنگ داشته باشند. درواقع کسانی که کارهای سنگین گرافیکی انجام می‌دهند بیشتر به سراغ هاردهای مشکی رنگ وسترن دیجیتال می‌روند. با اینکه در حال حاضر حافظه‌های SSD قابل خریداری هستند، اما همچنان گیمرها به خاطر ارزان‌تر بودن به دنبال خرید هاردهای مشکی رنگ وسترن هستند که منطقی نیز به نظر می‌رسد.

برخلاف هاردهای آبی رنگ که حافظه کش 64 مگابایتی دارند، مدل‌های مشکی رنگ از حافظه کش 128 مگابایتی استفاده می‌کنند. همچنین تمامی هاردهای مشکی از سرعت دورانی 7200 RPM استفاده می‌کنند که تنها برخی از مدل‌های آبی از چنین سرعتی برخوردار هستند. درواقع اگر به دنبال هاردی هستید که سرعت بالاتر، عمر بیشتر و عملکرد بهتری داشته باشد هاردهای مشکی رنگ متناسب با نیازتان هستند.

هارد بنفش وسترن دیجیتال