معرفی و قابلیت های دوربین های اسپید دام

 

دوربین اسپید دام (Speed Dome) یکی از قوی ترین دوربین های مداربسته جهت کنترل تردد و بررسی جزییات است. دوربین مدار بسته اسپید دام با نام هایی همچون دوربین گردان، دوربین PTZ مخفف Pan Tilt Zoom، دوربین چرخشی در بازار رواج دارد. این دوربین ها از نظر ظاهر مشابه دوربین های دام هستند، اما با این تفاوت که قابلیت چرخش دارند و بسیار پیشرفته تر می باشند.

مشخصات دوربین گردشی اسپید دام

از مشخصات اصلی دوربین اسپیددام قابلیت چرخش آن و زوم اپتیکال است که باعث حرفه ای شدن این دوربین ها شده است.

  • قابلیت چرخش اسپید دام

زاویه چرخش اسپید دام به صورت افقی و عمودی می باشد. این دوربین از نظر چرخش زاویه افقی، محدودیتی ندارد. از نظر عمودی نیز بیش از 90 درجه می چرخد. در کل زاویه چرخش اسپید دام طوری است که نسبت به سایر دوربین ها بیشترین منطقه را پوشش می دهد.

  • قابلیت زوم اپتیکال

قابلیت زوم اپتیکال اسپیددام کمک می کند تا در هنگام زوم کردن بر روی تصاویر کیفیت تصاویر حفظ شود. قابلیت اپتیکال اسپید دام باعث می شود تصاویر تا چند کیلومتری به خوبی قابل تشخیص باشند. معمولا میزان زوم اپتیکال را با ضریب X نشان می دهند. بنابراین اگر در مشخصات دوربین مداربسته اسپید دام مثلا 25X را مشاهده کردید. این بدین معنی است که دوربین قادر است تا 25 برابر اندازه واقعی بر روی تصویر زوم کند.

تا کنون شرکت های مختلفی سعی در تولید دوربین مداربسته اسپید دام با زوم بالا داشته اند. در حال حاضر بالاترین زوم اپتیکال دوربین اسپیددام به 50x می رسد. البته این مقدار مسافت قابل توجهی را برای نظارت دربر می گیرد. همان طور که در عکس زیر مشاهده می کنید 50 برابر بزرگنمایی برج ایفل از این فاصله را به نزدیکترین نمای ممکن می رساند.

دوربین اسپید دام

دوربین اسپید دام بیسیم

دوربین اسپید دام بیسیم طوری طراحی شده اند که می توانند تصاویر و همچنین صدا را بر روی micro SD که بر روی دوربین تعبیه شده ضبط کنند. این دوربین ها تا 128 گیگ رم را پشتیبانی می کنند. همچنین می توانید دوربین اسپیددام بیسیم را هم با سیم لن استفاده کنید. به این ترتیب می توانید در صورت تمایل با کمک کابل شبکه دوربین را به دستگاه NVR وصل کنید.

 

دوربین مینی اسپید دام چیست؟

دوربین های مینی اسپید دام نوعی از دوربین های گردشی هستند که همانطور که از نامشان پیداست سایز کوچکتری داشته و زوم های کمتر از 8x یا 10x دارند. شاید نتوان آنها را در دسته قویترین دوربین اسپید دام قرار داد، اما این موضوع چیزی از کارایی آنها نمی کاهد. با توجه به ابعاد کوچک مینی اسپید دام، این دوربین ها کاملا برای کاربری های مسکونی و یا تجاری مناسب بوده و دیگر لزومی به استفاده از دوربین های اسپیددام بزرگتر با زوم 30x در این مکان ها نیست. همانند تمام دوربین های PTZ این دوربین ها نیز می توانند در تمام جهت چرخش کنند و با توجه به دستورالعمل اپراتور، عمل بزرگنمایی و زوم را انجام دهند. آنها همچنین می توانند حرکات اتوماتیک از پیش تعریف شده انجام دهند.

 

دوربین اسپید دام برای چه مکان هایی مناسب است؟

  • کاربرد اصلی دوربین های اسپیددام معمولا در محیط های بزرگ است. زیرا این دوربین ها اغلب دارای زوم یا بزرگنمایی قدرتمندی هستند که می تواند مسافت های دور را تشخیص دهد.
  • یکی از قابلیت های دوربین مداربسته اسپیددام امکان برنامه ریزی آنها است. به این ترتیب که می توان دستور های لازم را در قسمت پریست (PRESET) آن تنظیم نمود که در هر زمان چه قسمتی از محیط را تصویربرداری کند.
  • به دلیل اینکه این دوربین ها این قابلیت را دارند که در تمام جهات بچرخند. می توان از آنها در مکان هایی همچون معادن، کارخانجات بزرگ، چهارراه ها و میادین اصلی استفاده نمود.

قابلیت تعقیب خودکار (Auto Tracking)  دوربین PTZ

با تنظیم این قابلیت می توان سوژه های مختلف در تصویر را ردیابی کرد. نحوه عملکرد قابلیت تعقیب خودکار در دوربین مداربسته بدین شکل است که دوربین یک سوژه را بر اساس پارامتر های تعریف شده در خود، تشخیص داده و آن را در طول بازه دید خود، که معمولا بسیار گسترده است دنبال می کند. این قابلیت باعث افزایش کارایی دوربین های گردان می شود. زیرا همانطور که می دانید این دوربین ها با وجود امکان چرخش در جهات مختلف تنها می توانند یک محل یا هدف را نمایش دهند.

مزایای دوربین چرخشی اسپید دام

  • لنز تیره به کار رفته در دوربین مداربسته اسپید دام باعث شده تشخیص اینکه دوربین مداربسته در حال ضبط است یا خیر سخت شود.
  • این دوربین ها دارای قابلیت تنظیم نور سفید هستند. این ویژگی کمک می کند تا تصاویری که بسیار روشن و یا تیره هستند؛ بهتر دیده شوند.
  • طراحی منحصربفرد دوربین های PTZ و حبابی که به عنوان محافظ لنز به کار گرفته شده؛ عملکرد دوربین را بالا برده است.
  • از مزیت بسیار کاربردی دوربین های گردان قابلیت کنترل از راه دور آنها می باشد. شما می توانید، به راحتی با کمک نرم افزاری های کامپیوتری یا اپلیکیشن موبایل زاویه دوربین، میزان زوم و سایر تنظیمات دوربین را به راحتی انجام دهید.
  • هوشمند بودن این دوربین ها نیز یک ویژگی کلیدی مثبت است. شما می توانید با برنامه ریزی نرم افزار، دوربین را طوری تنظیم کنید تا در صورتی که شخصی یا وسیله نقلیه ای وارد محیط شد، دوربین شروع به فیلمبرداری کند. این عمل باعث می شود مدت زمان ذخیره فیلم توسط هارد افزایش یابد.

معایب دوربین اسپید دام

دوربین اسپید دام چرخشی در آن واحد یک سمت از محوطه را تحت پوشش قرار می دهد و برای نظارت بخش دیگر لازم است دوربین به آن سمت گردش کند. اگر از دوربین های اسپید دام در مکان مناسبی استفاده کنید معایب چندانی مورد توجه کاربران نیست. بسیاری از مشتریان به تصور 360 درجه بودن دوربین های اسپیددام را برای محوطه وسیع در نظر می گیرند. اولین مورد از معایب دوربین اسپید دام در چنین زمانی خود را نشان می دهد. این دوربین به تنهایی نمی تواند در یک لحظه تمام آن محوطه را تحت نظارت کاربر قرار دهد.

مشکل دوم که در دوربین اسپید دام ip یا HD دیده می شود الزام اپراتور است. البته در مدل هایی از این دوربین ها که به صورت خودکار هستند نیاز به اپراتور کمتر احساس می شود. اما در هر صورت وجود اپراتور برای تکمیل کردن کار دوربین ضروری است. خرابی در این مدل از دوربین ها به علت وجود پیچیدگی های آن ممکن است بیشتر رخ دهد. تنظیم درست Preset ها و تعریف الگو بر روی نحوه عملکرد دوربین بسیار تاثیر گذار است. بنابراین نصب دوربین اسپیددام را حتماً به کارشناس و افراد متخصص محول کنید تا متحمل هزینه بالای تعمیر ان نشوید.

دید در شب دوربین اسپیددام

دوربین های اسپید دام دارای برد دید در شب بالایی هستند که برای هر مدل به طور جداگانه در کاتالوگ محصول آمده است. اما به تازگی نوع جدیدی از دوربین مداربسته اسپید دام در بازار یافت می شوند که به نام اسپید دام لیزری معروفند. این دوربین ها دارای برد دید در شب یک کیلومتر نیز می باشد.

قیمت دوربین اسپید دام

برخی از افراد به دنبال دوربین اسپید دام ارزان قیمت هستند. اما دوربین های مداربسته اسپید دام به علت قابلیت ها و تکنولوژی های فراوان خود نسبت به سایر دوربین های مداربسته قیمت گران تری دارد. قیمت این دوربین ها با توجه به برند، قابلیت ها و ویژگی ها متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *